Revitalizace panelových domů

Revitalizace (z lat. re-, znovu a vitalis, životný, životaschopný) znamená obnovení a oživení. V případě panelových domů revitalizace znamená zateplení fasád, výměna starých oken, oprava strechy, oprava balkónů.

Zateplování budov je nutností a ne luxusem

Zateplování budov je odborná činnost, která se za posledních cca 10 let dočkala velkého nárůstu jak v kvantitě, tak v kvalitě. Zateplování kontaktními systémy, jako optimální variantou, má na objekty příznivé účinky, jako např.: vytváří lepší tepelnou pohodu v objektu, snižuje působení povětrnostních vlivů na nosnou stavební konstrukci, prodlužuje životnost a v neposlední řadě zlepšuje vzhled budovy.

Dům poskytuje komfort tehdy, když je dobře postavený. Tepelná pohoda v interiéru znamená zákonitě spokojeného obyvatele domu či bytu. Ať už je to v zimě, když venku mrzne, nebo v létě, když jsou nesnesitelná vedra. Co ovšem dělat v případě, když se v minulosti tento problém neřešil? Nezbývá nic jiného než dům zateplit. Navíc v dobře zatepleném domě se nejen lépe žije ale i investované peníze budou zhodnoceny lépe, než když jimi budou placeny faktury za elektřinu, plyn či teplo.

Celkový přínos z případných investic je možné shrnout do několika bodů:

 • Úspory za vytápění 30% - 50% současných nákladů
 • Zvýšení tržní hodnoty bytu až o 50%
 • Při komplexní renovaci - úspory více než 10% nákladů ve srovnání s postupným prováděním jednotlivých regeneračních kroků
 • Zlepšení kvality bydlení (mikroklima, snížení hlučnosti, moderní a estetické prostředí) Prodloužení životnosti objektu
 • Opravený dům je vnímán obyvateli i okolím vždy příznivě, jako „nová adresa"

Pokud chceme jít s dobou a šetřit, neměli bychom opomenout zateplení obvodového pláště. Obvodová stěna musí chránit vnitřní prostory budovy proti povětrnostním vlivům, proti nízké, ale i vysoké teplotě, jednoduše proti všemu, co by mohlo narušit vnitřní tepelnou pohodu. Únik tepla obvodovým pláštěm tvoří až jednu třetinu celkových tepelných ztrát budovy.

Účinně je možné zateplit jen z exteriéru. Pokud upevňujeme izolaci přímo na vnější povrch konstrukce a i po zateplení jsou všechny vrstvy v těsném spojení, jedná se o kontaktní zateplení. Zatímco zateplení, při kterém je povrchová vrstva oddělena od tepelné izolace vzduchovou vrstvou, se nazývá odvětrané.

Kontaktní zateplovací systém je nejrozšířenějším a v určitých podmínkách i nejlevnějším zateplovacím systémem odvodové stěny z exteriéru. Výhody tohoto zateplení spočívají v jeho jednoduchosti a účinnosti. Tato metoda poskytuje neomezenou barevnost a lze ji snadno opravit. Na druhou stranu však toto zateplení není vhodné do vlhkých provozů

Odvětrávací zateplovací systém se nazývá i montovaný, protože se v něm uplatňují suché procesy. Vrstvy z interiérové strany k exteriérové jsou v tomto pořadí: původní obvodová stěna, tepelně izolační vrstva, kotvící a nosná konstrukce, odvětraná vzduchová vrstva, obklad. Odvětrávaný zateplovací systém je nejbezpečnější z hlediska kondenzace vodní páry, je vhodný i do vlhkých provozů. Výhodou je i možnost vykonávat montáž v každém ročním období.

Jaký zateplovací systém zvolit

Jako u všeho, i u zateplovacích systémů platí, že levné dokáže být nakonec velice drahé. Proto bychom se neměli ptát jenom na cenu zateplovacího systému. Pokud jde o rozhodnutí zda polystyren či minerální vlnu, záleží většinou spíše na názoru investora. Na většinu domů lze polystyren použít, minerální vlna je na druhé straně prodyšnější materiál.

Pokud uvažujete o zateplení objektu či potřebujete jen poradit, pak neváhejte oslovit odborníky na slovo vzaté. Společnost SFZ Tománek s.r.o. má se zateplováním panelových domů dlouholeté zkušenosti.

Společnost SFZ Tománek s.r.o. vám ráda poradí s vyřešením koncepce se všemi detaily a způsobem údržby tepelné izolace. Naším prvořadým úkolem a cílem je kvalita pro zákazníky a zajištění kompletní dodávky certifikovaného fasádního zateplovacího systému.

Na závěr otázka - Proč zateplovat? V obytných místnostech nevytápíme jen vzduch, ale i obvodové stěny, příčky a podlahy. Pokud jsou tyto konstrukce studené, tepelná pohoda v interiéru se snižuje. Dnes navrhované a realizované budovy s touto problematikou počítají spotřeba energie ne jejich vytopení, větrání anebo klimatizaci je co nejnižší. Volbou zateplení Vašeho panelového domu uděláte v létě z přehřáté krabice a v zimě z nevytopené lednice příjemný a útulný domov, kdy se Vám i pomocí výměny oken, která mají také významnou a nedílnou účast na tepelné pohodě ale hlavně Vás ochrání před vnějším hlukem.

Cílem rekonstrukcí je vytvořit útulné místnosti se zdravým prostředím a dobrou tepelnou pohodu. Předpokladem jsou dostatečně izolované obvodové zdi.

Problém tepelné pohody v interiéru je aktuálně téměř po celý rok a pokud chcete udělat něco s náklady na vytápění, je nejvyšší čas!

zelena usporam

Spolupracujeme s

spolupracujeme

Anketa

Jsou tyto stránky pro Vás přehledné?

Ano 6757
  Ano,ale chce to trochu vylepšit. 6833
  Ne 6633
  Ne, jsou velmi špatné. 6664
 
 
 
 

www.zatepleni-morava.cz   www.pujcovna-rental.cz    ZATEPLENIMORAVA@GMAIL.COM

Napiště nám

Sídlo firmy

Kancelář společnosti

 • ZATEPLENIMORAVA@GMAIL.COM
 • Hasičská 113/27
 • Ostrava - Hrabůvka
 • 700 30
 • Škrobálkova 235/56
 • Ostrava - Kunčičky
 • 718 00
 • tel.608 86 86 86
copyright: 3IT, designed by: PF